Skip to main content
Roihun harrasteryhmät käynnistyvät pian!

Roihun harrasteryhmät käynnistyvät pian!

Roihun harrasteryhmät käynnistyvät pian - lue tarkemmat tiedot ryhmistä ja ilmoittautumisista täältä!

 

PERHEPESIS 2023

Ensimmäisenä keväällä on vuorossa perhepesis. Perhepesiksessä liikkuvat lapset, nuoret ja aikuiset. Ryhmän kokoontumiskerroilla osallistujat jaetaan ryhmiin, jossa aikuiset saavat harjoitella hetken keskenään ja lapset keskenään. Liikuntakertojen lopuksi pelataan yhdessä koko porukalla! Perhepesis on hyvä tapa tutustua uuteen harrastukseen, saada uusia kavereita ja tutustua pesäpallon saloihin. Aikuisille se tarjoaa mahdollisuuden palata kokeilemaan, vieläkö koulussa opitut pesistaidot ovat tallella, tai jatkaa nuoruuden harrastusta.  Ja mukaan voi tulla, vaikkei olisi koskaan pesäpalloon koskenutkaan! Tarvitset mukaan liikunnalliset vaatteet sään mukaan ja juomapullo. Välineet löytyvät seuran puolelta, mutta omia kannattaa ottaa mukaan, jos niitä on. 
 
Missä ja milloin Perhepesis pidetään?
Roihuvuoressa, pesäpallostadionilla. Kentän osoite on Satumaanpolku 4. 
Maanantaisin 8.5. alkaen klo 17-18.30, yhteensä 5 kertaa.
8.5.2023
15.5.2023
22.5.2023
29.5.2023
5.6.2023
 
Lisäksi perhepesikseen osallistuvat pääsevät maksutta tiistaina 6.6.2023 järjestettävään Roihuttaret-Porin Pesäkarhut superpesisotteluun.

Mitä perhepesis maksaa? 
Aikuiset (2008 ja aiemmin syntyneet) 45 euroa. (+Lisäksi halutessasi vakuutus, hinta selviää myöhemmin)
Lapset (2009 ja myöhemmin syntyneet) 35 euroa. Maksuun sisältyy Sporttiturva-vakuutus. 

ILMOITTAUTUMINEN JA LISÄTIETOA
Suoraan tästä linkistä: https://forms.gle/hUtSv9915RUJMLTR8
Linkki perhepesiksen sivuille: https://roihu.fi/juniorit/perhepesis
 
 
 
KESÄN 2023 UUTUUS - LIIKUNTAPÄIVÄLEIRI 2023
 
Hauskaa ja liikunnallista tekemistä lapsille heti kesäloman alkuun? Ilmoittaudu mukaan Roihun liikuntapäiväleirille!
Roihu järjestää liikuntapäiväleirin 5-10-vuotiaille lapsille Roihuvuoren pesäpallokentällä 5-7.6.2023. Leirillä korostamme hauskanpitoa, yhdessä tekemistä ja rohkaisemme lapsia kokeilemaan uusia tapoja liikkua ja leikkiä. Leiri sisältää pallopelejä pesistwistillä, tasapainoilua, ketteryysharjoitteita, juoksuleikkejä ja paljon muuta. Liikuntaleirille osallistuvat pääsevät halutessaan osallistumaan Roihun ja Roihun lämmön järjestämään pesiskouluun alennettuun hintaan 50€ (norm. 80€). Lapset tarvitsevat leirille mukaansa säänmukaisen vaatetuksen, juomapullon, hyvät liikuntakengät sekä iloista mieltä! Liikuntavälineet löytyvät seuran puolesta.  Leikit ja pelit sisältävät esimerkiksi hippaleikkejä, viestijuoksua, pallopelejä, pesisaiheisia pelejä, temppuratoja... Korostamme leirillä monipuolista liikkumista, johon voivat osallistua kaikki taitotasosta riippumatta!
 
Missä liikuntapäiväleiri järjestetään ja milloin?
 Roihuvuoren pesäpallokentällä (os. Satumaanpolku 4, 00820 Helsinki). Leiripäivät kestävät kello 9.30-12.30 välisen ajan. 
 
Mitä leirin hintaan 75€ sisältyy?
  • ohjatut liikuntatuokiot 3 päivänä (klo 9.30-12.30)
  • pieni välipala päivittäin (päivästä riippuen esimerkiksi jogurttia, hedelmää, leipää...)
  • vakuutuksellinen pesispassi
ILMOITTAUTUMINEN JA LISÄTIETOA:
Suora linkki ilmoittautumiseen: https://forms.gle/5ZN7h2ArkVKbrJoL7
 
 
 
PESISKOULU
 
Roihu ja Roihuvuoren Lämpö järjestävät tulevana kesänä pesiskoulun 5-10 -vuotiaille tytöille ja pojille. Pesiskoulussa harjoitellaan pesäpallon lajitaitoja ja pelaamista erilaisten leikkien ja pelien kautta. Mukaan tarvitset liikuntavarusteet, juomapullon ja lenkkarit. Pesisvälineet löytyvät seuran puolesta, mutta omatkin saa toki ottaa mukaan! Ohjaajina toimivat koulutetut pesiskouluohjaajat.
 
 
Milloin pesiskoulu järjestetään ja missä?
7.6-28.6 ja  14-30.8.
 
5-7-vuotiaat:
Maanantaisin Roihuvuoren pesäpallokenttä klo 16.30-17.30
Keskiviikkoisin Herttoniemen urheilukenttä klo 16-17
 
8-10 vuotiaat:
Maanantaisin Roihuvuoren pesäpallokenttä klo 17.30-18.30
Keskiviikkoisin Herttoniemen urheilukenttä klo 17-18
(Lisää kenttiä selvitellään vielä pesiskoulua varten)
17.6 ja 26.8 pesiskoululaisten pelilauantait. Pelilauantaisin kokoonnumme kaikkien pesiskoululaisten kesken pelaamaan aamupäivän ajaksi.
Lisäksi pesiskoululaiset ja yksi vanhempi pääsee veloituksetta naisten superpesisotteluun 18.6. Roihuttaret-Lapuan Virkiä.
 
PESISKOULUN HINTA
80 euroa/osallistuja, sisältäen
- 13 ohjattua harjoituskertaa + 2 ohjattua pelilauantaita
- Ilmaisen pääsyn pesiskoululaiselle ja huoltajalle 18.6 Roihuttarien Superpesisotteluun
- Pesiskoulutuotteen
- Pesispassin vakuutuksella
 
ILMOITTAUTUMINEN JA LISÄTIETOA
Linkki pesiskoulun sivuille: https://roihu.fi/juniorit/pesiskoulu

 

 

LADYPESIS

Ladypesis käynnistyy kesäkuussa ja mukaan ovat tervetulleita kaikki pesiksestä ja liikkumisesta kiinnostuneet naiset. 

Ladypesiksessä pidetään hauskaa! Ei ole väliä, oletko pesäpallon ensikertalainen vai kokenut konkari - tänne ovat tervetulleita mukaan kaikki pesisnaiset! Jos edellisestä kerrasta on vierähtänyt jo vuosia, sekään ei haittaa. Ladypesiksessä treenataan ja pelataan pesistä hyvällä fiiliksellä ja kukin taitojensa mukaan. Mukaan tarvitaan liikunnallinen varustus ja oma juomapullo. Välineet löytyvät seuralta, mutta jos omia räpylöitä, mailoja, kypäriä tai piikkareita löytyy, kannattaa ehdottomasti ottaa mukaan!
Ladypesikseen voi osallistua kuka tahansa nainen, joka haluaa liikkua mukavassa porukassa.

Missä ja milloin Ladypesis pidetään?
Roihuvuoressa, pesäpallostadionillaKentän osoite on Satumaanpolku 4. 
Ladypesis järjestetään maanantaisin klo 19.45-21.15

5.6.2023
12.6.2023
16.6 Roihuttaret-Hyvinkään Tahko Superpesisottelu, ladyilla ilmainen pääsy!
19.6.2023
26.6.2023
3.7.2023
10.7.2023
17.7.2023
24.7.2023
31.7.2023
7.8.2023
14.8.2023
21.8.2023
28.8.2023

LADYPESIKSEN HINTA
135 euroa sisältäen

  • 13 ohjattua harjoituskertaa
  • harrastepassin
  • yhden ilmaisen sisäänpääsyn Roihuttarien otteluun 

HUOM! Mikäli haluat ottaa osallistumismaksun yhteyteen Sporttiturva-vakuutuksen se lisätään osallistumismaksun yhteyteen. (Vakuutuksen hinta tiedotetaan, kun tämän vuoden hinnat päivitetään Pesäpalloliiton sivuille. Viime vuonna Sporttiturva-vakuutuksen hintana on ollut 39€.)

 
ILMOITTAUTUMINEN JA LISÄTIETOA
 

 

KUNTOPESIS

Kuntopesis on hauska yhdessä pelaamisen ja treenaamisen tapa aikuisille. Kuntopesikseen voi tulla mukaan, vaikka edellinen kokemus pesiksestä olisi koulupesiksen parista tai et ole koskaan aiemmin pelannut pesäpalloa. Kuntopesiksessä, tuttavallisemmin "höntsässä", pidetään hauskaa ja urheillaan yhdessä. Innokkaimmat osallistuvat kesäisin myös Pääkaupunkiseudun Kuntopesikseen sekajoukkueella. Tutustumiskerroilla on mahdollista saada seuralta välineitä lainaksi ja tulla innostumaan pesiksessä hauskassa porukassa!

Kuntopesiksen hinta on 35€/kuukaudessa (+ harrastepassi 11,5€.)

Haluatko mukaan?

Ota yhteyttä:
Jarno Arkko
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. 

Suoraan kuntopesiksen sivuille: https://roihu.fi/roihu-liikuttaa/kuntopesis